„döbbenetesen egyszerű volt beépíteni a hétköznapokba”

Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Bálint nagy utat tett meg onnan, hogy „nincs nyelvérzékem”, és hogy újra és újra nulláról kezdte az angolt.

Egészen odáig, hogy egy külföldi barátja észrevette, hogy angolt tanul, és megdicsérte a fejlődését.

Olvasd el a vele készült interjút! Jó pár ponton azt érzed majd, hogy hasonlítotok egymásra.

Mit kell tudnunk rólad? Mesélj magadról!

Az iskolás éveim alatt viszonylag jó tanuló voltam, de a nyelvekkel mindig hadilábon álltam. Ezt annak tulajdonítottam, hogy reál beállítottságú vagyok – egy éve szereztem alkalmazott matematikus diplomát –, ezért úgy gondoltam, hogy nincs jó nyelvérzékem. Általános iskolában oroszul, középiskolában angolul és németül, egyetemi éveim alatt egy kicsit spanyolul tanultam, de egyik nyelvből sem sikerült használható szintet elérnem.

Az elmúlt években főként magán matematikatanításból éltem. Nemrég fogalmazódott meg bennem az, hogy hasznos lenne, ha tudnék angolul, mert akkor angol nyelven is tudnék matematikát oktatni, amivel plusz bevételre tennék szert. Ez a gondolat indított arra, hogy elkezdjek ismét angolul tanulni. És bár az angolul való matematikaoktatás tervemet egyelőre elvetettem, de az angoltanulást tovább folytatom.

És hogy érzed, számodra mi okozta a legnagyobb kihívást a nyelvtanulásban?

A legnagyobb problémám az angollal, és úgy általában a nyelvtanulással az volt, hogy az iskolás éveim során nem volt benne sikerélményem. Amit tetézett az, hogy elkönyveltem magam úgy, mint akinek nincs nyelvérzéke. Az angol nyelvtannal nem volt nagy problémám olyan értelemben, hogy ha egy mondatba a megfelelő igeidőbe kellett rakni a megadott igét, akkor – reálos révén – ki tudtam logikázni a mondat jelentésének megértése nélkül, hogy milyen időt kell használni. De tudtam, hogy a valós életben nem sokra megyek ilyen „nyelvtudással”.

A szavak megtanulása, a beszéd értése, és maga a beszéd mindig is mission impossible-nek tűnt. Tavaly januárban eldöntöttem, hogy ha nem is megy könnyen, de megküzdök egy „használható” nyelvtudásért. Hozzátszem: az angol nyelvért nem rajongok szenvedélyesen. Számomra a nyelv szépsége abban van, hogy használatával megismerhetek más embereket is, így a használható nyelvtudás számomra azt jelenti, hogy megértem, amit nekem mondanak, és én is meg tudom magam értetni.

Mielőtt elkezdtél tanulókártyákkal tanulni, milyen más tanulási módszereket, technikákat, eszközöket próbáltál ki? És azokkal mi volt a probléma?

A középiskolai éveim után, mikor a kötelező és irányított nyelvtanulásom befejeződött, többször nekifutottam, hogy „Na most megtanulok angolul!”. Ez általában annyiban merült ki nálam, hogy elkezdtem egy kezdő angol nyelvkönyvet, amit vagy akkor vettem, kaptam, találtam, vagy csak egyszerűen már megvolt otthon. Az elejéről leckénként haladva „tanulni”, olvasni, szótározni stb. kezdtem. Azokat a módszereket használtam, amit ismertem, amire tanítottak iskolai éveim során. Nem jöttem rá arra, hogy számomra más módszer szükséges. Mentségemre legyen mondva, nem is tudtam, hogy létezik más nyelvtanulási módszer is.

Általában ezeknek a próbálkozásoknak az lett a vége, hogy elfogyott a lelkesedésem, vagy csak egyszerűen meguntam az egészet, és pár lecke után vége lett a nyelvtanulásomnak. Érdekes így utólag visszagondolni, hogy hogyan gondolhattam azt, hogy ha végig tanulok pár nyelvkönyvet, akkor a folyamat végén ott leszek, hogy magabiztosan merek megszólalni, és érteni fogom, ha hozzám beszélnek, és a kívánt nyelvtudás a birtokomban lesz

Egyszer nyelvtanárral is elkezdtem tanulni, de annak hamar vége lett, mert ugyanaz a – számomra unalmas – metódus ismétlődött: leckék, szótározás, szavak magolása, nulla eredmény. Aztán egy időben rendszeresen Duolingóztam, de ott sem éreztem előrelépést, fejlődést az angoltudásomban.

Mi hozta meg végül az áttörést és hogyan találtál ránk?

Az Angolutcára a bátyám által találtam rá. Ő is hasonló eset, mint én, reál beállítottságú. Nagyjából nyolc év angoltanulás után tudta megcsinálni az alapfokú nyelvvizsgát, hogy megkaphassa a diplomáját, pedig volt nyelvvizsga-felkészítésen, több nyelvtanfolyamon és nyelvtanárhoz is járt. Vele beszélgettük, hogy ő is újra nekilendül az angolnak. Mondta, hogy talált egy nagyon jó nyelvtanulós oldalt, az Angolutcát.

Neki ekkor már megvolt néhány csomag tanulókártyája, és ideadta egy éjszakára Gabi könyvét, az Így könnyű az angol címűt. Mondta, hogy az „Egy magyar és egy amerikai nyelvtanuló naplója” című fejezetet olvassam el mindenképp. Ez nagyon betalált. Innentől kezdtem el olvasni az oldalt, letöltöttem a „Minden, amit a nyelvtanulásról tudni akartál” című könyvet, és rögtön jelentkeztem és el is mentem egy SOS Angol tréningre, ami igazán nagy áttörés volt számomra.

Belinszki Bálint angol tanulókártyák

A tréningből jött aztán az első tanulókártya csomagod?

Igen, az SOS Angolon vettem először kártyacsomagot. Gabinak az ott látott profizmusa, hozzáállása és segítőkészsége győzött meg, hogy rögtön a helyszínen vegyek is kártyacsomagokat. Nagyon hasznos tippeket kaptam ott az angol nyelvtanulásról, és rögtön akartam szerezni kártyacsomagokat is. Gyors eredményt akartam az angolul való kommunikációmban, ezért az Instant Friends kártyacsomagokat vettem meg (friss, megújult verziója: Chat). Nem bántam meg, hogy megvettem, de ma már nem ezeket a kártyacsomagokat választanám elsőnek. A Vital és a Talk csomagok után fogom ezt tanulni. Azon az alkalmon a Re(Start), a Nyelvtan és a Work csomagokat vettem még meg.

Mit tapasztaltál, amikor elkezdtél tanulókártyákkal tanulni?

Az elején megvásárolt csomagokat nem igazán kezdtem el használni. Aztán nem sokra rá az Évindító Napon megvettem a Vital és a Talk csomagokat. Ez hozta meg az igazi fordulatot, mert nekem sokkal inkább ezekre a csomagokra volt szükségem. Végül úgy döntöttem, hogy párhuzamosan tanulok a Vital és Talk csomagokból is kártyákat. Ez fantasztikusan jó döntés volt, nagyon élvezem együtt tanulni őket. [A szerk. megjegyzése: azóta a Talk csomag szerepét átvették a megújult és átdolgozott Vital csomagok.]

A tanulókártyákkal való tanulást döbbenetesen egyszerű volt beépítenem a hétköznapokba, mert az akkori munkámból kifolyólag elég sokat tömegközlekedtem. Este meghallgattam pár tanulókártya kiejtését (általában nyolcét), valamint bevittem őket az Ankiba. Reggel csak beraktam ezeket a tanulókártyákat a zsebembe, napközben elővettem a buszon, buszmegállókban várakozva, és estére rendszerint megtanultam őket. Nagyon élveztem a haladást. Azt tapasztaltam, hogy működik a fura matek, amit Gabi mondott: 5×3-4 perc tanulás többet ér, mint 1×45 perc.

És mit hozott neked ez a tanulási módszer?

Az egyik eredmény, amit a tanulókártyák hoztak, az az, hogy az olvasott szövegeket sokkal jobban értem. Szuper érzés volt például az, amikor könnyített olvasmányt olvastam angolul és megértettem egy olyan mondatot, amiben olyan kifejezés fordult elő, amit a Vital csomagból ismertem. A másik hatalmas eredmény számomra az, hogy egy külföldi ismerősöm, aki régebb óta ismer, megkérdezte, hogy te tanulsz angolul? Meg is dicsért, hogy fejlődtem. A legnagyobb siker, hogy magától vette észre, hogy tanulok.

Belinszki Bálint angol tanulókártyák

Ezek tényleg látványos eredmények és remek visszajelzések. Milyen hatással voltak ezek az életedre?

Talán a legnagyobb hatásuk az volt, hogy most már tudom, hogy meg tudok én is tanulni angolul kommunikálni. Egyre kevésbé félek az angol szövegek láttán és egyre kevésbé blokkolok le, ha olyan szituációba keveredek, ahol angolul kell kommunikálnom. Még csak két kártyacsomagot tanultam végig, de úgy érzem, hogy biztosan haladok.

Nagy eredmény számomra az is, hogy már nem görcsölök azon, hogy hol kellene tartanom. Eltűnt az általános elégedetlenség is magammal szemben, ami abból fakadt, hogy még nem tartok ott, ahol gondolom, hogy tartanom kellene. Sokat segített az angol kommunikációban Gabinak az a mondata is, hogy amikor elkezdesz idegen nyelven beszélni, békülj ki azzal, hogy az IQ-d húsz ponttal csökken. Most már azt is tudom, hogy a nyelvtanulás hosszú projekt, és értékelni kell a kicsiny sikereket és a pici haladást is.

Bálintnak szívből gratulálunk az eddig elért eredményekhez és kívánunk még több pozitív élményt és visszajelzést!

Na? Ugye volt olyan pont, ahol magadra ismertél?

Zsolya

A vendégcikk írója Zsolya.

Az ő vidám, néhol önironikus, de léleksimogatóan pozitív Facebook bejegyzéseit egész kiwilandi tartózkodása alatt hűségesen követtem, és mostantól ír nektek cikkeket az Angolutca Magazinba is. Zsolyát itt érheted el.

Tetszett? Hasznos volt? Nyomj egyet az Ajánlom és +1 gombokra, hogy tudjam!

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>