Amikor 2009-ben elindítottam az Öt év – öt nyelv blogot, naivan azt írtam célnak, hogy “egyedül megtanulni egy nyelvet”.
Ma már tudom, hogy egyedül nem lehet megtanulni egy nyelvet, definíció szerint sem – hiszen minek? Éppen azért tanuljuk meg, hogy valamilyen formában kommunikálhassunk egy másik emberrel – ergo magunkban erre nem vagyunk képesek.
Természetesen rengeteg módszer és trükk van arra, hogy hogyan haladjon gyorsan az egyszeri nyelvtanuló, de olyan, hogy önmagadban nyelvet tanulni: egyszerűen nincs. Olyan viszont van, hogy ÖNÁLLÓAN.
Mi a különbség az egyedül és az önállóan között?
Az előbbiről már volt szó a bevezetőben, utóbbi sokkal lényegesebb – hiszen ha ezt a blogot olvasod, akkor valószínűleg te is (valamilyen formában) önállóan próbálsz boldogulni az új nyelvvel.
Ez azt jelenti, hogy TE vállalod a felelősséget a saját haladásodért, TE kutatod fel az anyagokat, amiket használni akarsz majd (ezek lehetnek ingyenesek és fizetősek is), TE teremted meg a lehetőségét, hogy gyakorolhasd a nyelvet másokkal, TE áldozol a haladásodra az idődből és a pénzedből, végső soron pedig TE vállalsz felelősséget azért, hogy sikerrel járj.
Ez nagy feladat. Sőt, baromi nagy, amiért minden tisztelet kijár neked. Az alábbiakban összegyűjtöttem, hogy mit jelent számomra önállóan nyelvet tanulni – remélem hasznos lesz a lista.
Az önálló nyelvtanuló:
- Tudja, hogy egyedül tanulni más, mint önállóan tanulni, ennek ellenére azzal is tisztában van, hogy sosincs igazán egyedül
- Van elképzelésre róla, hogy hogyan fog a végcéljához elérni (más szóval: van akcióterve)
- Nem a célra, hanem az útra figyel
- A céljait jól választja meg, felesleges dolgokkal nem foglalkozik
- Tudja, hogy képes tanulni és azt is, hogy a haladásért nem elég annyi, hogy megcsinálja a házi feladatot.
- Nem ijed meg, ha nem minden a terv szerint halad
- Ismeri a lehetőségeket, amikkel a felmerülő problémákra reagálni tud
- Tudja, hogyha elakad, akkor az még nem a világ vége, és csak változtatnia kell valamin, hogy továbblendülhessen a katyvasz ponton
- Jól tudja, hogy az interneten mindenre van megoldás, csak meg kell találni
- Megtapasztalta, hogyha valami nem működik, akkor ki kell dobni a francba, és nem végigvinni
- Rendkívül motivált, és ezt képes hosszútávon is fenntartani magában (persze ehhez jól jön néhány trükk, mint például a Pomodoro technika használata)
- Bátran hajtja igába a technológiát, hiszen a poros kódexek lúdtollas tintával való másolgatásának ideje már lejárt
- Elszánt, hogy minden nap leüljön foglalkozni a nyelvvel
- Nem hisz a csodamódszerekben, hanem tudja, hogy csakis konkrét, adott helyzetek vannak, amelyekre létezik legjobb megoldás – ezeket képes megtalálni
- Tisztában van az input fontosságával
- Nem bonyolítja túl a dolgokat, mert az egyszerű az nagyszerű
- Tudja, hogy „szétszórtnak” lenni néha igenis jó
- Kristálytisztán ismeri a saját képességeit, és nem áltatja magát (áh, van még időm, áh, majd munka után leülök tanulni, stb.)
- Időről-időre emlékezteti magát arra, hogy hibázni nem csak jó, de kötelező is, hiszen ezeken keresztül lesz egyre jobb
- Nem fél kinyitni a száját, de ha nincs kivel gyakorolni, akkor bátran alkalmazza az autológiát
- Tisztában van vele, hogy nyelvet tanulni és nyelvet gyakorolni két teljesen különböző dolog
- Rendelkezik az „Itt egy probléma – hogyan tudom én ezt megoldani?”-hozzáállással
- Türelmes — még akkor is, ha az eredmények pillanatnyilag elmaradnak
- Egészséges önértékelése van, így azt is tudja, hogy minden egyes elolvasott betűvel és kimondott szóval egyre jobb és jobb lesz az adott nyelven
- Legalább alapszinten tisztában van a tanulástechnika lényegesebb elemeivel (mnemonikák használata, SRS, memóriafejlesztés, időmenedzsment, stb.)
- Nem tanul szavakat, sokkal inkább kifejezéseket és mondatokat
- Jól be tudja osztani az idejét, és pontosan tudja, hogy mire kell éppen fókuszálnia
- Világos számára, hogy a nyelvet megtanulni hosszú távú játszma, amihez idő és pénz is kell. Nincsen ingyen ebéd.
Az évek során már több ezer Öt év – öt nyelv+ olvasó elkezdett felelősséget vállalni a saját haladásáért, nem várja, hogy a szájába repülljön a sült galamb, hogy valaki mindig megmondja neki, hogy mi a következő lépés.
Nem várja el, hogy valaki megtanulja helyette a nyelvet, hanem leül, kinyitja a könyvet, kinyitja a száját és használja a nyelvet. Fejlődik, napról-napra halad és egyre jobb lesz, a világ pedig egyre inkább kitárul előtte.
Már régóta szerettem volna pontosan megfogalmazni az Öt év – öt nyelv+ pontos célját, most azt hiszem, hogy végre sikerült.
Az Öt év – öt nyelv+ blog célja az, hogy segítsen neked önálló nyelvtanulóvá válni, hogy aztán a lehető leggyorsabban és legsikeresebben érhesd el az általad kitűzött nyelvi célt.
Te önálló nyelvtanuló vagy?